pdfkitap
Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Ekim 24th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 355
Yazar: Harper Lee
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
4.223 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Bülbülü Öldürmek kitabında, küçük bir kasabada Jem, Scout, babaları Atticus ve aşçıları Calpiurnia aynı evde beraber yaşamaktadır. Annelerini küçük yaşta kaybeden çocuklardan Jem’in kolu henüz 13 yaşında iken kırılmıştır. Harper Lee – Bülbülü öldürmek kitabında bunlardan bahsederek başlar.

Yaz ayı geldiğinde çocuklar mahalle komşularının yeğeni olan Dill’le oynarlar. Scout babasına okula gitmek istemediğini söyler. Çocuklar okula giderken ağaç kovuğuna hediyeler koyulmaktadır ama bu delik bir gün Nathan Radley tarafından kapatılır. O sıralarda babasından zenci bir adamın davasına bakması istenir. Bu duruma çevre sakinleri çok sert tepkiler verir. Babaları çocuklara bu durum karşısında aldırış etmemelerini ve ne söylenirse söylensin dik bir duruş sergilemelerini söyler. Babaların davasına baktığı zenci Bay Ewell’in kızına tecavüzle yargılanmaktadır. Ancak kadın ona iftira atmakta ve adam zenci olduğu için ona kimse inanmamaktadır. Çocuklar bir gün kiliseye gider ve zencilerin aslında iyi insanlar olduğunu fark ederler. Harper – Lee Bülbülü Öldürmek adlı eserinde bu olayı anlatmaya çalışmaktadır.

Mahkeme günü geldiğinde tüm deliller aksini gösterse de mahkeme zenci adamı suçlu bulur ve Tom idam edilir. Bu olaylar sonrasında ekim ayında okulda bir gösteri yapılacaktır. Gösteri dönüşünde çocuklara biri saldırır. Daha sonra biri gelip onları kurtarır. Çocuklara saldıran Bay Ewell’dir. Onları kurtaran ise ağaç kovuğuna hediyeler koyan Boo Radley. Scout babasına Boo’nun çok iyi bir insan olduğunu söyler.

Kitap Yurdu Yorumları Şu Şekilde,

“İnanılmaz bir roman.sonu pek istediğim gibi bitmesede. Atticus’un başarmaya çalıştığı şeyler ve bilgeliği ,siyahi beyaz çatışmasının tam orta yerinde kalan jem ve scout’un yaşadıkları.kesinlikle okunmalı”

“Hocalarımızla kitap kriteri yaparken okuduğum kitaplardan bir tanesi. Gerçekten okunası bir kitap.. Ötekileştirmeye vurgu yapan bu kitabı sıkılmadan okuyacaksınızdır.”

“Mutlaka okunması gereken bir kitap. İlk başlarda elinizden bırakacak gibi oluyorsunuz ama devam edin, yılmayın.”

“Almadan önce yorumlara baktığımda, çoğu kişinin beklentisinin altında bulduğunu söylediği bir kitaptı ama kendim okuduktan sonra, diyebilirim ki, bir çocuğun gözünden anlatılmış bir kitaptan çok fazla şey ummak mantıklı olmaz zaten. Zaman kaybı bir kitap değil, aksine sadece farklı bir gözle bakabilme açısından bile okunmaya değen bir kitap. Anlatım gayet sade, anlatılan şey gayet açık ve yapılan haksızlığın çocuğa yansıması ile hissettirdikleri gayet acınası. Okunmalı; çünkü bir şeyler katar size. Ben severek okudum ve okumanızı da tavsiye ederim.”

 

 

Pdf dünya romanı indir, pdf kitap

Bir önceki yazımız olan Ölü Canlar - Nikolay Vasilyevic Gogol başlıklı kitabımızda hikaye, Nikolay Vasilievich Gogol ve Ölü Canlar hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bülbülü Öldürmek – Harper Lee” için 23 Yorum

Yorum Yapabilirsiniz