pdfkitap
Franz Kafka-Dönüşüm

Franz Kafka-Dönüşüm

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2001
Eklenme: Ekim 3rd, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 75
Yazar: Franz Kafka
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
204 Kişi Tarafından Görüldü

Dönüşüm kitabında, Gregor Samsa, sabah uyandığında kendisini bir böceğe dönüşmüş halde bulur. Gregor, önce ne olduğunu tam olarak anlamaz ve gördüklerine de inanmaz. Yatağından kalkmak isteyen Gregor, o an artık bir böcek olduğuna inanmak zorunda kalır. Gregor kocaman bir böcektir. Geregor’un her gün işe gitmek için bindiği tren saat 06.00’da kalkar. Bu sebeple o trene yetişebilmek için saat 05:00’te uyanır. Saati 07:00’yi gösteren Gregor yatağından kalmak ister. Kendi bacakları yerine bir sürü bacakla karşılaşır. Gregor’un annesi, oğlunun hala uyanamamış olduğunu düşünür. Oğlunun odasının kapısını çalar. Kapının kilitli olduğunu fark eder. Kilitli kapıya arkasından sürekli olarak vurup, oğlu Gregor’u uyandırmaya çalışır. Annesinin geldiğini duyan Gregor, kalktığını söyleyerek annesini ordan ayrılmasını ister. Gregor’un sesi annesini endişelendirir. Oğlu Gregor’un hastalandığını düşünür. Gregor sonunda yatağından kalkar. Saatin ilerlemesi sebebiyle Gregor’un patronu eve gelir. Gregor kapı arkasından konuşur. Sesi gerçek bir hayvan gibi çıkar. Kızgın olan patronu kapıyı zorla açar. Gregor’u görünce korkarak evde kaçar. Gregor’un annesi ise bayılır. Gregor’un babası döverek, böcek olan oğlunu odasına geri sokar. Gregor’un kardeşi Grete ise, ona yiyecekler hazırlar. Gregor ise kokan yiyecekleri yer. Annesi görmeye dayanamaz, babası ise sürekli döver. Aile Gregor’u evden atmaya karar verir. Ancak Gregor ölür ve hizmetçi tarafından çöpe atılır.

Kitap Karakterleri Şu Şekilde,

Gregor Samsa: Baş kahraman.

Grete: Gregor’un kardeşi.

Patron: Gregor’un patronu.

Hizmetçi: Gregor’un hizmetçisi.

 

D&R Yorumlarına Göre,

Sisteme hizmet ettiği sürede var olduğunu ve yaşadığını düşünen bir bireyin, böceğe dönüşmesi sonrası ne kadar değersiz olduğu ve aslında bir çıkar aracı olduğunu anlaması üzerine kurulmuş harika bir öykü. Bu öykü sayesinde, her bireyin kendini bu düzlemde değerlendirmesi şüphesiz kaçınılmaz.”

“Bir sabah uyandığında kendini böceğe dönüşmüş olarak bulan bir bireyin, o günden sonraki yaşamını ele alan bir kitap. Konu olarak oldukça ilginç bir hayal gücü ürünü olmasına rağmen, hikaye akışı açısından yer yer sıkıcı ve sürprizsiz bir sonla bitiyor.”

Kitap Çevirmen : Ahmet Cemal

Bir önceki yazımız olan Pissy'nin Öyküsü - Jose Mauro De Vasconcelos başlıklı kitabımızda betimleme, doğa kitabı ve jose mauro de vasconcelos hakkında bilgiler verilmektedir.

“Franz Kafka-Dönüşüm” için 3 Yorum

Yorum Yapabilirsiniz