Bu kitabı bildirin.

Açıklama

İkigai PDF İndir

Japonya’nın felsefesi Ikigai‘dir. Japonya’nın Okinawa takımadalarında yaşayan halk, Dünya üzerinde yaş ortalaması en yüksek olarak biliniyor. İnsan ömrünün 100 sene ortalamasından da yüksek olduğu Okinawa halkının sırrı ise günümüzde şöhretini Okinawa’dan binlerce kilometre ötelere kadar taşımaya başlayan İkigai nedir peki? İkigai PDF İndir

İki” hayat, “Gai” de amaç, gaye anlamlarına geliyor. Ikigai’yi kısaca kelime olarak; “Hayatın Amacı” olarak tanımlayabiliriz. Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, insanların her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır.Japon kültüründe emeklilik kelimesi yoktur. Ölmek istiyorsan emekli ol gibi meşhur deyimleri vardır. Ne olursa olsun, sağlıkları el verdikçe işlerini hevesle yapmaya devam ederler özetle ”işleyen demir ışıldar” felsefesi hakimdir.

Ikigai Felsefesi Özet ve Konusu

Japonların ikigai felsefesi 4 elemente dayanır: sevdiğin, iyi olduğun, insanlığa hizmet eden ve para kazandığın bir şeyi yaparsan varoluş sebebine ulaşırsın. Bir nevi mutlu olma veya halinden memnun olma hali ama bu üç ögeden biri varken biri eksik olursa, duygusal hata durumları ortaya çıkarır.

  • Sevmediğin şeyi yaparsan: rahatsın ama boşluktayım hissi,
  • İnsanlığa hizmet etmediğin durum: tatmin olur ama işe yaramazlık hissi,
  • Para almadığın şeyi yaparsan: haz ve doygunluk var ama parasal rahatlık olmaz,
  • İyi olmadığın şeyi yaparsan: heyecan ve hoşnutluk var ama belirsizlik hissi olur.

Bunun yanında da 2 elementin birlikte olduğu yerlerde de ek durumlar olduğu ifade edilmektedir. İkigai PDF İndir

  • 2 elementin bir arada olduğu sevdiğin ve iyi olduğun duruma: tutku,
  • iyi olduğun ve parasal kazanç sağladığın duruma: uzmanlık,
  • para kazandığın ve insanlığa hizmet ettiğin duruma: kutsal görev,
  • insanlığa hizmet ettiğin ve sevdiğin duruma: misyon, görev olur.

İki yazarın da sık sık vurgu yaptığı konu şöyle ki asla vazgeçmemek, neyi sevdiğini aramak, hayatımızda olumsuz şeyler olsa bile gülecek yanlar bulabilmek. Önemli olan yaşanan olumsuzluklar değil o olumsuzluklarla nasıl başa çıkıldığıdır.Yıllar sonra insan geriye baktığında dolu dolu yaşanan anılar görmelidir. İkigai sadece para kazanmak değil, bizim varlık sebebimiz, hayatımıza anlam katan şey. Bunu bulduğumuzda  ise zaman su gibi akıp gidecektir.

İkigai PDF İndir gibi birçok kitabı sitemizden bulabilirsiniz.