pdfkitap
İnsan İnsana – Doğan Cüceloğlu

İnsan İnsana – Doğan Cüceloğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Kasım 28th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 268
Yazar: Doğan Cüceloğlu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
329 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

insan insana adlı kitaba göre, insanın içinde bulunan çocuk, yaşanan her şeyden en derin şeklide etkilenir. İnsanın fiziksel gelişimi ile ruhsal gelişimi eş zamanlı bir karakterde değildir. Bu sebeple insanın içindeki çocuk genel olarak hep küçük kalır. Bu anlamda her insanın içinde var olan çocuk, kişisel gelişimini karşılar. Fiziksel gelişimin yanında zayıf kalan ruhsal gelişim de, bedeni besler gibi beslenmelidir.

İnsanın içinde var olan çocuğu en iyi şekilde geliştirmek sevgi ile olur. Bu da en iyi şekilde ailede yaşanır. Bu anlamda aile çok önemli bir ortamdır. Aile ilişkileri ruhsal ilerlemede, zemin niteliğinde değerlendirilir. Bu değerlendirmede insanın içindeki çocuğa bir aileye edinilir. İnsanın içindeki çocuğun anne babası da önemli bir gelişim kaynağıdır. Bu sayede kişi kendi özüne inmeye başlar. Kişisel gelişim anlamında yaşanan zenginleşme, geriye doğru gider. Daha erken zamanlara gitmek, kişisel gelişimin zenginleşmesine sebep olur. İlerleme kaydeden insanlar her geçen zaman daha çok özüne gider. Öze dönen insanlar daha kolay gelişimlerini tamamlarlar. Gelişimde ilerleme yaşanması, amaçlanan ögün yaşamı gündeme getirir. Artık insanlardan bağımsız olarak, asıl hissedilen hali ile yaşamaya başlanır. Yaşanan olumsuzlukların, kaynağının dış etkenler olduğunu bilmek insanı daha güçlü kılar. Çünkü asıl güç, insanın kendi içindeki güçtür.

Kitap Hakkında

Kitap kişisel gelişim anlamında son derece açık bir dille anlatımı yapılan bir eserdir. Doğan Cüceloğlu tarafından kaleme alınan bu eserde açıkça gelişim anlatılır.

Ayrıca Pdfkitap.net üzerinden Alaycı Kuş – Suzanne Collins adlı kitaba da ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Alaycı Kuş - Suzanne Collins başlıklı kitabımızı da okumanızı öneririz.

“İnsan İnsana – Doğan Cüceloğlu” için 1 Yorum

Yorum Yapabilirsiniz