Bu kitabı bildirin.

Açıklama

Körlük Romanı PDF İndir

Körlük kitabı 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan Portekizli yazar Jose Saramago‘nun son yıllarda yazdığı en etkileyici kitap. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşiyor. Körlüğü, başvurduğu doktora da bulaşır. Bu körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm ahlaki değerleri yok etmeyi başarır.

Körlük Romanı Özet

Eser bireysel, toplumsal ve dini kontrol mekanizmalarının etki düzeyini körlük metaforu üzerinden ele alan ve insanın bu üç olgu karşısındaki çıkmazını etkileyici bir şekilde kaleme alan distopik bir edebi türdür. Saramago Körlük’ ü yazarken karakter isimlerine yer vermemiştir. Yazarın bahsini ettiği körlük, insanların sistemli kaos çıkarılarak korku, açlık ve cinsellikle ilgili bilinçlerinin ve duygularının karıştırılması ve kışkırtılması ve bunun sonucu ortaya çıkan vicdani körlüktür.

Körlük Romanı Kitabı Özet

Bunun yanı sıra otoritenin var olan durumu felaket olarak kamuoyuna sunarak, kör insanları ötekileştirmek yoluyla kimliksizleştirmesidir. Yazarın ortaya koyduğu devlet tasavvuru bir şekliyle kendine düşman yaratmakta ve düşmanları sayesinde varlığını sürdürmektedir. Dine yönelik bakış açısını da körlük metaforu üzerinden betimlediğini söylemek mümkündür. Saramago ateisttir ve körlük eserinde dine dair eleştirisini, dini kurum ve dindar tipler üzerinden yapmaktadır.

Son olarak Saramago, yaşamın anlamını sorgulatır bir biçimde farkındalığa ve sorumluluğa dair değerlendirmelerde bulunur. 

Körlük Romanı PDF İndir gibi bir çok kitabı web sitemizden bulabilir, indirebilirsiniz!

Kaynakça Hümeyra Ahsen DOĞAN