pdfkitap
Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Ekim 17th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 136
Yazar: Sabahattin Ali
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
373 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Kürk Mantolu Madonna, 1943 yılında yayımlanan bir Sabahattin Ali romanın ismidir. Bu eser, günümüzde pek çok büyük kitap mağazasında en çok satılanlar kısmında yer almaktadır. Kürk Mantolu Madonna isimli bu eser, derleme bir eserdir. İlk olarak 1940-1941 yılları arasında, Hakikat gazetesinde tam olarak 48 bölüm olarak yayınlanmıştır.

Romanın yazarı olan Sabahattin Ali, bu romanı, askerlik yaptığı yerde, bir çadırın içinde yazmıştır. Bu yazdığı yazıları Hakikat gazetesinde yayınlanması amacıyla, büyük bir özenle, zamanında yetiştirmiştir. Hatta, yazarın, yazıları üzerinde çalışmalar yaparken attan düşüp kol bileğini çatlattığında dahi, yazmayı bırakmadan özenle işine devam ettiği bilinmektedir.

Kürk Mantolu Madonna adlı romanda üç genel karakter vardır. Bunlar; Raif Efendi, Maria Puder, Rasim karakterleridir. Raif Efendi, romanın asıl kahramanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Maria Puder ikinci önemli karakterdir. Rasim ise, Raif Efendi’nin arkadaşıdır, ona benzeyen çok fazla özelliği vardır.

Raif Efendi, eserin içinde çok sakin huylu, kendi işinde, sessiz ve ahlaklı bir karaktere hayat vermektedir. Raif Efendi aynı zamanda içindeki sıkıntılı hali, kimselere belli etmez. Romanda, Raif Efendi bu sıkıntılı halinden bir türlü sıyrılamaz. Raif Efendi’nin bu sıkıntılı halinin sebebi bir kadına duyduğu aşktır.

Romanın ikinici en önemli karakteri Maria Puder’dir. Romanın baş karakteri olan Raif Efendi, Maria Puder’e sırılsıklam aşıktır. Raif Efendi hayatında, sadece Maria Puder ile olduğu zamanlarda yaşadığını belirtir. Roman karakterlerinden biri olan Maria Puder, Berlin’nde yer alan bir barda şarkıcılık yapan bir kadındır. Maria Puder’in şarkı söylediği barın adı Atlantik’tir. Maria Puder, çalıştığı o barda, insanlarla alakalı çok fazla bilgi edinmiştir. Özellikle de erkekler hakkında çok fazla bilgi sahibi olan Maria Puder, onlara hiçbir şartta güvenilmemesi gerektiğini yeteri kadar öğrenmiştir.

Maria Puder, ne kadar yalnız bir kadın olsa da, hiç kimseyi hayatına dahil edememektedir. Bunun asıl sebebi de Maria Puder’in güvensizliğidir. Erkeklerin gerçek yüzünü bildiğinden kimseyi yakınına yaklaştırmayan Maria Puder yalnız yaşamaktayken, romanın baş karakteri olan Raif Efendi, kendisine aşık olur. Ancak Maria Puder bu aşka inanmaz. Çok uzun zamandan sonra, Maria Puder, Rasim Efendi’nin hislerinin gerçek olduğuna karar verir. Onun samimiyetine uzun zaman sonra inanan Maria Puder de Raif Efendi’ye karşılık verir.

İnançsızlığın nasıl aşka dönüştüğünü anlatan bu romanı, mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca PdfKitap.net Üzerinden Turgut Reis – Cevat Sakir Kabaagacli Kitabına Ulaşabilirsiniz.

Pdf E-Kitap indir, Klasik Roman indir

Bir önceki yazımız olan Uyku Duvarının Ötesinde - H. P. Lovercraft başlıklı kitabımızda bilimkurgu kitapları, lovecraft ve Uyku Duvarının Ötesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

“Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali” için 2 Yorum

Yorum Yapabilirsiniz