pdfkitap
Sıdıka – Atilla Atalay

Sıdıka – Atilla Atalay

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ekim 18th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 224
Yazar: Atilla Atalay
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
424 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Sıdıka inanılmaz bir zekâya ve potansiyele sahip bir kızdır. Ama Sıdıka’nın okuması engellenmiştir. Doğu sporlarıyla kafayı bozan anne, yarım akıllı abi, içkici baskıcı bir baba ve evcil hayvanlar ile aynı eve kapanmış kalmıştır. Ailesi Sıdıka’yı tam bir ev kızı olarak yetiştirmeyi, hayattan soyutlamayı kendilerine görev bilmiştir. Sıdıka’yı hayırlı bir kısmet ile baş göz etmek gerekiyordu. Onlar için Sıdıka’nın neyi hayal ettiği pek de önemli değildi. Sıdıka tüm bu olanları hafif çatlaklığa vurarak entellektüel bir şekilde konuşurdu. Televizyonda da karşımıza çıkan Sıdıka hikâyesiyle birçok kişiyi de kendine hayran bırakmıştır. Romanda ki ana karakter günlük tutar ve söyleyemediği her şeyi oraya yazardı. Hatta bu yönüyle birçok kişiye de günlük tutmayı öğretmiştir.

Kitabın Bölümleri

Bu kitap 3 ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm tabi ki birçok kişinin kitabı okuma sebebi olan ve fazlasıyla sevilen Sıdıkaydı. Sıdıka bu bölümde her şeyiyle anlatılmıştır. Çok sevgi dolu, her şeye rağman hayata olumlu yönlerden bakabilen, elindekileri kabullenen ve onlarla olumlu bir şeyler yapmaya çalışan, bir şeyler üzerinde etkili olmaya çalışan biri olduğunu bu bölümde okuyuculara göstermektedir. Diğer bölüm yazar geçmişinde kalan, kıymetini bilemediği bir kadını anlatmaktadır. Son bölümünde ise Fabrıga. Fabfıga ise yazarın dedesinin hikâyesidir. Çelik-demir fabrıgasının ailesine ve dedesine etkilerini konu alır. Bu bölüm kara mizah denecek türden diyebiliriz. Bölümün sonu ise oldukça dokunaklıdır.

Kitap Yurdu Yorumları Şu Şekilde,

“İlk okula gidiyordum sıdıka yayınlanırken. Ayrı bir havası vardı dizinin, çok içten bir diziydi çok severdim. Kitabı sırf diyologları unuttuğum için aldım. Ama okurken beni o yıllara götürdü aynı tadı aynı hazzı verdi bana.”

“Biraz göz atayım deyip okumaya başlayınca sizi uykusuz bir geceye davet ediyor kitap. Bırakmak istemiyorsunuz. Sıdıka’lı kısımlar o kadar orijinal ve eğlenceli ki bazı yerleri tekrar tekrar okuyorsunuz. “Öpücük Balığı” kısmı ise hüzünlendiriyor. İçinde çok hoş şiirler de var. Bir kere okunup rafa kaldırılan kitaplardan değil kesinlikle. Ara ara keyiflenmek için okunmalı.”

Ayrıca Pdfkitap.net Üzerinden Turgut Reis – Cevat Sakir Kabaagacli Kitabına da Ulaşabilirsiniz.

Pdf roman indir, e-kitap roman oku

Bir önceki yazımız olan Lontano - Jean Christophe Grange başlıklı kitabımızda Jean Christophe Grange, Lontano ve polisiye roman hakkında bilgiler verilmektedir.

“Sıdıka – Atilla Atalay” için 2 Yorum

Yorum Yapabilirsiniz